Jak uniknąć odcisków przy bieganiu?
|Sporty biegowe należą do tych aktywności fizycznych, które najczęściej powodują powstawanie odcisków, modzeli i nagniotków. O ile zaawansowani biegacze wypracowali już sobie skuteczne metody zapobiegania odciskom, o tyle osoby początkujące mogą czuć się sfrustrowane ciągle nawracającym problemem. W dzisiejszym artykule podpowiemy jak skutecznie ograniczyć ryzyko pojawienia się odcisków nawet podczas codziennych treningów biegowych oraz jak szybko je wyleczyć.
Niewielu biegaczy może pochwalić się idealnymi stopami, które dostosowują się do każdych warunków i nie stwarzają większych problemów. W innych przypadkach sportowcy amatorzy, którzy trenują codziennie oraz zawodowi sportowcy, narzekają na ciągłe występowanie odcisków, nagniotków i modzeli, którym towarzyszy dyskomfort i ból. Wielu z nich przetestowało na sobie metody, które sprawdzają się w zapobieganiu wystąpienia problemu oraz łagodzą uporczywe skutki.
Dlaczego odciski u sportowców mają zazwyczaj ciężkie stadium?
Odciski powstają wskutek otarć skóry o obuwie. Podczas długodystansowego biegu praktycznie nie można tego uniknąć. Stopy są narażone na tarcie, kamienie, ściółkę leśną, przedostawanie się okruchów do wnętrza obuwia. Biegacz w momencie odczucia dyskomfortu, które może świadczyć o pojawiającym się odcisku, powinien przerwać bieg i zabezpieczy bolące miejsce, ale zazwyczaj nie jest to możliwe. Biegnie dalej, a pod skarpetkami problem się zaognia.
Odcisk boli, a ja znowu muszę biegać
Gdybyśmy mieli rezygnować z treningu za każdym razem, gdy pojawi się odcisk, to nie biegalibyśmy przez większą część roku. Jeżeli odczuwasz ból, a jutro znowu musisz wyruszyć na trening, to jedynym szybkim i skutecznym rozwiązaniem będzie wizyta w gabinecie podologicznym. Profesjonalista przy pomocy specjalistycznego sprzętu usunie odcisk w ciągu jednej wizyty, a ty już następnego dnia będziesz mógł wyruszyć na trening.
Jak uniknąć odcisków podczas biegania
Do powstania odcisków doprowadza wilgoć, tarcie lub ciepło. Właśnie dlatego musisz zapewnić swoim stopom odpowiednie warunki, czyli suchość, optymalną temperaturę i brak tarcia. Zrobisz to, kupując odpowiednie obuwie sportowe, wygodne dla twojej stopy i oddychające. Warto, by były to typowe buty do biegania, które mają odpowiednio wyprofilowaną podeszwę. Wybierając konkretny model, nie patrz na firmę i na cenę, tylko na materiał oraz to, czy pasują do twojej stopy. Model, który idealnie sprawdził się u twoich przyjaciół nie musi być dobry dla ciebie. Uzależnianie własnego wyboru od wyborów innych zawsze skutkuje tym, że kupujemy za ciasne lub za szerokie buty, które będą obcierać skórę.
Pamiętaj, że w momencie pojawienia się odcisku, najlepszym wyjściem będzie wizyta w gabinecie podologicznym. Żadne ogólnodostępne preparaty nie wyleczą odcisków w ciągu jednego dnia lub nawet kilku dni.