Jak zapobiegać i leczyć zrogowacenia na stopach

[Głosów:1    Średnia:5/5]

Skóra na stopach wymaga szczególnej uwagi i pielęgnacji. W przypadku jej braku na stopach mogą pojawić się zrogowacenia, modzele czy pękająca skóra. Te dolegliwości tworzą nie tylko defekt kosmetyczny ale nieleczone mogą powodować duży dyskomfort w chodzeniu.

Skąd te zrogowacenia?

Nasze stopy pełnią bardzo ważną rolę w naszym życiu. To właśnie na nich spoczywa cały ciężar naszego ciała i z tego powodu często pojawiają się zrogowacenia. Skóra pełni m.in. rolę ochronną i zapobiega wnikaniu drobnoustrojów do naszego organizmu. Skóra na stopach jest twardsza niż na innych częściach ciała, ponieważ są one cały czas narażone na otarcia. Często krępujemy swoje stopy nosząc niewygodne, ciasne obuwie lub szpilki na wysokich obcasach. Zapominamy, że może to prowadzić do wystąpienia wielu dolegliwości. Skóra na stopach pozbawiona jest np. gruczołów łojowych, przez co narażona jest na brak nawilżenia i natłuszczenia. Dodatkowo, przy styczności z twardym podłożem naskórek szybciej się złuszcza i rogowacieje, ponieważ „broni się” przed uszkodzeniem. Niestety w ten sposób mogą powstawać uciążliwe modzele. Najczęściej można je zaobserwować na środku śródstopia i na piętach, gdzie obciążenie jest największe. Nieusunięte będą się powiększać i sprawiać dyskomfort oraz ból przy chodzeniu.

Jak pozbyć się zrogowaceń?

Jeśli zauważymy na stopach jakiekolwiek niepokojące zmiany, odciski, modzele, pękające pięty lub będziemy odczuwać ból w chodzeniu, należy udać się do specjalisty. Podolog jest osobą specjalizującą się w leczeniu dolegliwości stóp. Bardzo ważne jest, aby dbać o stopy, ponieważ w przeciwnym razie mogą pojawić się różne schorzenia. Zrogowacenia najlepiej jest usuwać w gabinecie podologicznym, gdyż podolog warszawa ma największą wiedzę na ten temat. Usuwając np. modzele w domu łatwo można doprowadzić do zbytniego usunięcia zrogowaciałego naskórka i mogą pojawić się rany. Rany na stopach to ułatwione dostanie się do krwi dla bakterii, wirusów oraz grzybów. Aby zapobiegać wystąpieniu problemów ze stopami należy je regularnie nawilżać i natłuszczać po wcześniejszym zrobieniu peelingu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Copyright © 2015 Odciski.com.pl. Wszystkie prawa zastrzeżone.