Jak założyć opatrunek ze srebrem? Podpowiadamy
|Opatrunki ze srebrem są dobrze znane wszystkim diabetykom oraz osobom zmagającym się z trudno gojącymi ranami. Przeznaczone są do opatrywania ran znajdujących się w trudnodostępnych miejscach lub gojących się w niesprzyjających warunkach. Dzięki wysokiej efektywności srebra są one szansą na pozbycie się nawet najbardziej uciążliwych odleżyn oraz cięższych uszkodzeń skóry. W celu osiągnięcia takiego efektu konieczne jest umiejętne nałożenie oraz usunięcie opatrunku. Jak to zrobić?
Wygląd oraz przeznaczenie opatrunków ze srebrem
Standardowe opatrunki ze srebrem zwykle mają kształt kwadratu. Mogą różnić się między sobą rozmiarem. Występują w wersji od najmniejszych 5 × 5 cm, do tych przeznaczonych na duże obszary ciała 22,5 × 22,5 cm. W niektórych przypadkach konieczne jest zastosowanie opatrunku o nieco innym kształcie i dlatego powstały opatrunki o niestandardowym wyglądzie oraz kształcie. Dzięki temu możliwe jest nałożenie ich łokcie, czy też główkę niemowlaka. W sprzedaży na stronie https://diabetyk24.pl/opatrunki można kupić opatrunek ze srebrem bez recepty w dwóch wersjach:
- przylepnej,
- nieprzylepnej.
Zarówno jeden, jak i drugi rodzaj opatrunku przepuszczają powietrze do rany. Opatrunki przylepne przeznaczone są dla osób mobilnych oraz do przyklejania w miejscach szczególnie ruchomych. Dzięki okalającej je warstwie klejącej nie odkleją się podczas wykonywania codziennych czynności. Wszystkie opatrunki ze srebrem na trudno gojące się rany, posiadają takie same pozytywne właściwości. Przede wszystkim działają antybakteryjnie, przyspieszają proces gojenia rany i wspomagają leczenie zainfekowanych miejsc.
Zakładanie opatrunku ze srebrem
Aplikacja opatrunku nie jest niczym trudnym. Pomimo tego pytania, gdzie kupić opatrunki ze srebrem, jak zakładać oraz, jak często je zmieniać, padają w aptekach bardzo często. Zarówno przed założeniem opatrunku na ranę, jak i przed każdą podobną czynnością higieniczną wymagającą kontaktu z krwią, należy dokładnie umyć, a najlepiej zdezynfekować dłonie. Następnie można przystąpić do założenia opatrunku. Co należy kolejno zrobić, aby opatrunek właściwie przylegał i spełniał swoją funkcję? Oto kolejne kroki:
- Produkt należy wyjąć z opakowania razem z dwoma okalającymi go osłonkami
- Jeśli jest taka potrzeba, dopasować kształt opatrunku do rany, odpowiednio go przycinając
- Oczyścić ranę przy użyciu środka odkażającego i odczekać na jej wyschnięcie
- Opatrunek należy nałożyć na ranę nie dociskając go zbyt mocno
- Po nałożeniu opatrunku, miejsce to należy zabezpieczyć jałowym materiałem chłonącym
- Owinąć całość bandażem i okleić w celu zabezpieczenia przed przemieszczaniem się
Aplikacja opatrunku ze srebrem jest bardzo łatwa i szybka. Po wykonaniu tego typu zabiegu po raz pierwszy należy zwrócić uwagę na skórę wokół opatrunku. Jeśli jest ona zaczerwieniona, to prawdopodobnie wystąpiła reakcja alergiczna na klej lub inny składnik opatrunku. Z pomocą przychodzą wówczas opatrunki bez warstwy klejącej.
Jak często zmieniać opatrunki ze srebrem?
Opatrunek ze srebrem można nosić przez kilka dni. Po zaznaczonym przez producenta czasie należy go wymienić na nowy. Regularna zmiana jest niezwykle ważna zwłaszcza w przypadku sączących się ran, ponieważ zbyt długie przetrzymywanie opatrunku, może doprowadzić do odwrotnego skutku.
Wszystkie opatrunki, dostępne na stronie diabetyk24.pl/opatrunki-ze-srebrem, przeznaczone są do noszenia w trybie maksymalnie siedmiodniowym. Zmiana opatrunku w tym terminie pozwala na uniknięcie nie tylko nadkażenia, ale także nie dopuszcza do przyklejenia się go do rany. Usunięcie go jest więc szybkie i bezbolesne.