Orzechy w codziennej diecie – czy warto po nie sięgać?
|Orzechy bywają wykorzystywane jako pyszna przekąska lub dodatek do rozmaitych potrwa. Czy jednak rzeczywiście są na tyle wartościowe, że warto po nie sięgać i wprowadzać do codziennego jadłospisu?
Nieco praktycznych wskazówek na temat orzechów w diecie podamy poniżej. Zapraszamy do lektury.
Właściwości orzechów – dlaczego warto je jeść?
Wiele osób obawia się jedzenia orzechów, gdyż często słyszy się o ich wysokiej kaloryczności. Z drugiej strony orzechy wyróżnia bogaty skład, pełen cennych substancji odżywczych. Stanowią one na przykład fenomenalne źródło nienasyconych kwasów tłuszczowych, niezbędnych dla prawidłowego funkcjonowania różnych układów i narządów w ludzkim organizmie. To choćby właśnie te tłuszcze regulują poziom cholesterolu we krwi, co przekłada się lepszą kondycję układu sercowo-naczyniowego.
W orzechach znajduje się też wiele innych składników. Wśród najważniejszych warto wymienić choćby witaminy A, E, K oraz z grupy B. Dodatkowo orzechy dostarczają cenne węglowodany, białka i błonnik. Są zatem niezbędne w diecie dzieci i osób dorosłych.
Warto w tym miejscu wspomnieć, że o korzyściach płynących z włączenia orzechów do codziennej diety mówi choćby aktualna piramida żywienia, opublikowana przez Instytut Żywności i Żywienia. Orzechy znalazły się w niej na samym szczycie, obok wartościowych tłuszczy – oliwy z oliwek oraz oleju rzepakowego.
Ranking najzdrowszych orzechów – które z nich najlepiej wybrać?
Zawartość poszczególnych składników odżywczych w orzechach różni się w zależności od wybranego rodzaju oraz sposobu przygotowania. Najzdrowsze są oczywiście produkty najmniej przetworzone, to znaczy orzechy niesolone, świeże i pozbawione konserwantów, które można znaleźć choćby na stronie: https://sklepagnex.pl.
Najbardziej wartościowym składem wyróżniają się migdały, nazywane niekiedy „królem orzechów”. Równie korzystne działanie mają orzechy włoskie, w których znajduje się olbrzymia ilość przeciwutleniaczy, odpowiadających za spowolnienie procesu starzenia organizmu. Można też postawić na orzechy makadamia, laskowe, nerkowca lub coraz popularniejsze pistacje.
Odchudzanie a jedzenie orzechów – czy to dobre połączenie?
Orzechy zaliczają się do cennych produktów spożywczych, które powinny być obecne nawet w diecie osób starających się o to, by zrzucić zbędne kilogramy. Trzeba jednak w tym przypadku zachować zdrowy umiar.
Standardowa porcja orzechów może bowiem zawierać nawet 500-600 kcal (100 gramów produktu). Zdecydowanie lepiej zatem zmniejszyć ilość zjadanych orzechów do ok. 30 gramów. Taka porcja nie zaszkodzi nawet osobie na restrykcyjnej diecie, a pozwoli dostarczyć do organizmu wielu cennych składników odżywczych.
Orzechy można stosować jako samodzielną przekąskę lub dodawać do sałatek i porannej owsianki. Opcji jest naprawdę wiele, więc każdy znajdzie rozwiązanie dla siebie.
Pyszne i zdrowe orzechy w codziennej diecie
Spożywanie orzechów powinno wejść nam w nawyk. Mocne zróżnicowanie produktów na rynku, pyszny smak i duża zawartość cennych składników to tylko kilka korzyści, które powinny przekonać każdego, że tego typu artykuły spożywcze to obowiązkowy element zdrowej i prawidłowo zbalansowanej diety.