Odciski na palcach stóp mogą być objawem deformacji stóp!

[Głosów:12    Średnia:2.8/5]

Deformacja stóp może przyjąć różną postać. Szczególnie na samym początku powstawania zwyrodnień, gdy jeszcze nie do końca możemy zauważyć, że pojawił się problem. Najczęstsze deformacje obok haluksów to tzw. palce młotkowate. Możemy je bardzo szybko zdiagnozować, gdy np. zauważymy odcisk na czubku palca.

Odciski na palcach stóp

Jak wygląda palec młotkowaty?

Palce młotkowate wyglądają dość specyficznie, ponieważ są wygięte do dołu. W wyniku przykurczu w zgięciu palca (najczęściej drugiego, ponieważ jest najdłuższy) w stawie międzypaliczkowym bliższym, dochodzi do przeprostu w stawie śródstopno-palcowym. W ten sposób zdrowy palec zaczyna nienaturalnie wyglądać. Jednak zanim dojdzie do całkowitego zniekształcenia palca, możemy zauważyć drobne symptomy, które świadczą o rozwijającej się deformacji. Najczęstszym z nich jest pojawienie się odcisku na czubku palca. Może też dojść do powstania nagniotków lub modzeli w miejscu połączenia palca ze stopą. Kolejnym symptomem jest ból przy każdej próbie ruchu, który może promieniować aż do śródstopia.

Gdy tylko zaczniesz podejrzewać, że również Ciebie może dotyczyć ten problem, to jak najszybciej rozpocznij leczenie. Palce młotkowate bardzo często doprowadzają do powstania poważnych zwyrodnień w stawach, co jest niebezpieczne dla naszego zdrowia.

Jakie podjąć leczenie?

Przede wszystkim udaj się do podologa, który zdiagnozuje, czy powstające odciski, modzele i nagniotki są symptomem rozwijającej się deformacji. Jeżeli wystąpi takie podejrzenie, to najprawdopodobniej zostaniesz skierowany do ortopedy. Dodatkowo w gabinecie podologicznym zostanie wykonany zabieg usuwania odcisku i modzeli, aby w pewien sposób zahamować postęp choroby. Po takim zabiegu odczujesz wyraźną ulgę, a chodzenie nie będzie już sprawiało bólu.

Palce młotkowate najczęściej leczy się operacyjnie. Chirurg przecina skórę oraz tkanki miękkie a następnie usuwa zajętą procesem chorobowym tkankę kostną nasady kości paliczka. W miejscu powstania ubytku wszczepia się implant. Pacjent może zacząć powoli chodzić już w 2 dni po zabiegu.

Po operacji należy z wyjątkową starannością dobierać obuwie do codziennego chodzenia. Buty powinny mieć szerokie noski, wygodną podeszwę i niewielki obcas (maksymalnie do 3 cm). Lekarz może również zalecić noszenie specjalnych wkładek profilaktyczno-ortopedycznych lub ortez.

Każdy z nas powinien co jakiś czas kontrolować stan swoich stóp. Wszelkie nieprawidłowości w postacie nawracających odcisków, modzeli, nagniotków czy wrastających paznokci powinny być jak najszybciej wyleczone. Zasięgając opinii specjalisty, możemy wykryć ewentualne groźniejsze choroby już w początkowym stadium ich rozwoju. W ten sposób zapewniamy sobie łatwiejsze, szybsze i mniej inwazyjne leczenie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Copyright © 2015 Odciski.com.pl. Wszystkie prawa zastrzeżone.