Jak pozbyć się odcisków w ciąży?
|Odciski pojawiające się w ciąży to niezwykle popularny problem, o którym lekarze nie mówią. Według przeprowadzonych badań statystycznych, kobiety ciężarne częściej narzekają na problemy ze stopami, a głównie na ciągłe pojawianie się bolących pęcherzy, niż na ból kręgosłupa i zgagę. Jakie sposoby leczenia można zastosować w ciąży, by przynieść sobie szybką i wyraźną ulgę?
Sposób na odciski w ciąży
Powstawanie odcisków w ciąży jest związane z gwałtownym wzrostem masy ciała oraz z przeniesieniem środka ciężkości. Doprowadza to do tego, że kobiety zaczynają nienaturalnie stawiać swoje stopy podczas stania i chodzenia. Dochodzi do powstania silnego nacisku oraz nadmiernego tarcia obuwia o skórę. W ten sposób zaczynają wyskakiwać bolące odciski, które często nawracają przez pełnych 9 miesięcy. Niekomfortowe pęcherze bardzo utrudniają poruszanie się, a w zaawansowanej ciąży powodują wiele problemów natury zdrowotnej. Rosnący brzuch utrudnia dokładne umycie stóp, a tym bardziej tych, które potrzebują wyjątkowo precyzyjnej pielęgnacji, czyli stóp z odciskami.
Ciąża jest tym okresem, kiedy trzeba zwrócić szczególną uwagę na zdrowie stóp
Kobiety ciężarne powinny w każdym trymestrze ciąży kontrolować stan zdrowia stóp. W tym celu należy udać się do gabinetu podologicznego, w którym lekarz podolog wykona oględziny stopy i zastosuje odpowiednie leczenie. Odciski zostaną całkowicie usunięte, zrogowaciały naskórek złuszczony, a modzele i nagniotki wyleczone. Przyszła mama wyjdzie z gabinetu z nieziemskim uczuciem lekkości stóp. Jej chód się poprawi, nabierze płynności i naturalności.
Wizyta w gabinecie podologicznym powinna być obowiązkowa w każdej ciąży. W tym szczególnym okresie ciało kobiety wystawione jest na wielką próbę, a największą i najcięższą pracę do wykonania mają właśnie stopy. Dobre samopoczucie przyszłej mamy to również dawka zdrowia dla jej jeszcze nienarodzonego maleństwa.
Czy w ciąży można stosować preparaty na odciski?
Większość preparatów na odciski do zewnętrznego stosowania (maść, żel, preparat typu lakier) posiada niskie stężenie substancji czynnych, które nie powinno wpłynąć negatywnie na rozwijający się płód. Przed zastosowaniem każdego preparatu należy dokładne przeczytać ulotkę i zapoznać się z podanymi wskazaniami dotyczącymi ciąży. Ogólnie rzecz biorąc, nie polecamy stosowania środków ogólnodostępnych, ponieważ nie przynoszą szybko zauważalnych efektów i powinny być traktowane jedynie doraźnie, przed wizytą u podologa. Leczenie preparatami z apteki może przeciągać się w nieskończoność, a w tym czasie na pewno dojdzie do pojawienia się nowych odcisków w innych miejscach. Lepszym rozwiązaniem jest wizyta w gabinecie podologicznym, która zlikwiduje problem już w ciągu jednego dnia.