Kolonoskopia – jak przebiega badanie?
|Kolonoskopia to procedura medyczna ciesząca się niechlubną sławą wśród pacjentów. Choć badanie nie należy do najprzyjemniejszych, tak jest jednak nieocenione w profilaktyce raka jelita grubego i jego diagnostyce. Czym dokładnie jest kolonoskopia, jak przebiega badanie i w jaki sposób właściwie się do niego przygotować? Rozwiewamy wątpliwości.
Kolonoskopia – co to jest?
Kolnoskopia to powszechnie stosowane badanie endoskopowe, służące rozpoznaniu i leczeniu schorzeń jelita grubego. Wykonuje się je w celach profilaktycznych, diagnostycznych (podejrzenie nowotworu jelita grubego, choroby Leśniowskiego-Crohna czy w razie występowania niedokrwistości z niedoboru żelaza) i leczniczych. Pozwala na pobranie materiału do badań oraz wykonanie takich zabiegów, jak np. tamowanie krwawień, usuwanie polipów czy poszerzenie zwężeń przewodu. Kolonoskopia wymaga skierowania od gastroenterologa. Widoczne objawy mogące świadczyć o konieczności wizyty u lekarza i wykonanie badania to krwawienie z dolnego odcinka przewodu, zmiana rytmu wypróżnień, przewlekłe biegunki i niewyjaśniona utrata masy ciała. Jeśli natomiast chcesz dowiedzieć się, jakie sygnały powinny Cię skłonić do wizyty u urologa, zajrzyj na: https://swidnica24.pl/2019/06/w-jakich-sytuacjach-warto-udac-sie-do-urologa/.
Jak przygotować się do kolonoskopii?
Kolonoskopia to badanie, które wymaga odpowiedniego przygotowania. Niezbędne jest dokładne oczyszczenie jelita grubego z treści pokarmowych. Na 3 dni przed badaniem pacjent zobowiązany jest do przejścia na dietę płynną. W przeddzień badania musi z kolei rozpocząć stosowanie doustnych środków przeczyszczających zaleconych przez lekarza. Ze specjalistą należy się jednak skontaktować już na tydzień przed badaniem, w celu poinformowania go o przyjmowanych lekach, a w razie występowania, również schorzeniach przewlekłych. Najczęściej zalecane jest wstrzymanie się od suplementacji żelaza oraz medykamentów antyagregacyjnych. Więcej informacji znajdziesz na: https://www.kliniki.pl/kolonoskopie/.
Kolonoskopia – przebieg badania
Jak przebiega kolonoskopia? Po uprzednim zbadaniu okolicy odbytu, lekarz wprowadza do dolnego odcinka jelita endoskop – elastyczną rurkę wyposażoną w kamerę, źródło światła i kanał umożliwiający wprowadzenie dodatkowych narzędzi w celu wykonania zabiegu lub pobrania tkanek do badań. Podczas jego przesuwania do jelita pompowane jest powietrze pod niewielkim ciśnieniem, co pozwala na dokładne zbadanie wnętrza narządu. Kolonoskopia trwa od 20 – 40 minut i przeprowadzana jest z reguły pod znieczuleniem. W trakcie badania pacjent układa się w pozycji przypominającej embrionalną – leżąc na lewym boku z nogami zgiętymi w kolanach i przyciągniętymi do podbródka. Jeśli jednak zajdzie taka potrzeba lekarz może poprosić o zmianę ułożenia.
Artykuł powstał przy współpracy redakcji portalu kliniki.pl.