Dezynfekcja maseczek – dlaczego jest tak ważna?

[Głosów:1    Średnia:5/5]

Zgodnie z obowiązującymi w naszym kraju przepisami już od 16 kwietnia wszyscy musimy nosić maseczki lub przyłbice w miejscach publicznych. Zwykle używamy tych pierwszych artykułów do zasłaniania swojej twarzy. Musimy pamiętać jednak, że wszystkie maseczki bawełniane z filtrem są skuteczne tylko w momencie, gdy prawidłowo ich używamy, czyli regularnie je wymieniamy (tyczy się do maseczek jednorazowych) oraz na bieżąco je czyścimy i przede wszystkim dezynfekujemy. Tą dezynfekcją starajmy się zajmować przynajmniej raz dziennie. A dlaczego jest ona aż tak ważna?

Od momentu, w którym nastąpił rozwój pandemii koronawirusa, w sklepach (i to nie tylko tych medycznych) zaczęły się pojawiać olbrzymie ilości różnorodnych maseczek. Występują one w kilku swoich podstawowych odmianach. Musimy więc wiedzieć o tym, że nie każda taka maska będzie nadawać do ponownego użytku. Te jednorazowe wykonywane są bowiem z nietrwałej włókniny. Dość szybko tracą swoją higieniczność i przestają stanowić optymalną barierę ochronną, dlatego też po każdym użyciu trzeba się ich pozbyć – wolno je założyć tylko jeden raz. Jeżeli więc zależy nam na tym, by aż tak bardzo nie marnować surowców i nie musieć bez przerwy kupować nowych maseczek, dużo lepszym wyborem okaże się dla nas maseczka bawełniana z filtrem, która będzie już przeznaczona do wielokrotnego użytku. Możemy ją założyć na twarz nawet kilkanaście razy, o ile tylko o nią prawidłowo zadbamy. Najważniejsza w tym przypadku jest regularna dezynfekcja materiału. Kupmy więc jakiś specjalistyczny płyn do dezynfekcji i regularnie oczyszczajmy nim swoją bawełnianą maskę.

Musimy jednak pamiętać o przestrzeganiu pewnych podstawowych zasad dotyczących prawidłowego oczyszczania i dezynfekowania maseczek. Gdy już przetrzemy je płynem, w żadnym wypadku nie zakładajmy ich od razu na twarz. Zawsze miejmy jakąś jedną maskę z zapasie, by jej użyć w momencie, gdy ta pierwsza będzie mokra. Nie możemy nakładać na twarz wilgotnej osłony. Byłaby ona bowiem doskonałym siedliskiem dla bakterii.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Copyright © 2015 Odciski.com.pl. Wszystkie prawa zastrzeżone.