Jak osoba uzależniona może radzić sobie z głodem?

[Głosów:1    Średnia:5/5]

Osobie zdrowej z pewnością trudno jest wyobrazić sobie specyficzne odczucia związane z głodem alkoholowym. Jego objawy i natężenie zdecydowanie wykraczają poza normalną „ochotę” na napicie się alkoholu. Chory często doświadcza ogromnego dyskomfortu i ma wrażenie, że tylko spożycie substancji psychoaktywnej może go uśmierzyć. Jak poradzić sobie z tak trudną sytuacją, nie łamiąc abstynencji?

Czym jest głód alkoholowy?

Często mówi się, że najtrudniejsze są pierwsze dni lub tygodnie abstynencji, a później pacjent doświadcza już coraz mniej pokus. W rzeczywistości jednak sytuacja nie jest aż tak prosta. Nawet osoby trwające w trzeźwości od wielu lat w określonych okolicznościach mogą doświadczyć tzw. głodu alkoholowego, czyli nieodpartej, bardzo silnej pokusy napicia się alkoholu. Należy zaznaczyć, że uzależnienie jest chorobą przewlekłą i nieuleczalną, powodującą nieodwracalne zmiany w naszym mózgu. Celem terapii jest trwała abstynencja – picie kontrolowane jest w tym przypadku po prostu niemożliwe. Nawet niewielka ilość spożytego alkoholu może uruchomić cały szereg reakcji zmierzających ku upiciu się i powrocie do starych nawyków.

Do objawów głodu alkoholowego należą m.in. natrętne myśli o piciu, lęk, rozdrażnienie, niepokój, problemy z koncentracją, zmienne nastroje, brak energii i osłabienie, koszmary senne, ssanie w żołądku oraz uczucie ogólnego rozbicia. Reasumując: chory czuje się bardzo źle i zaczyna myśleć, że jedynym sposobem na poprawę swojego stanu może być napicie się alkoholu.

Kiedy może pojawić się głód alkoholowy?

Głód alkoholowy jest reakcją, która dotyczy wyłącznie osób uzależnionych. Ludzie zdrowi mogą mieć różnego rodzaju apetyty i ochotę na ulubione napoje alkoholowe, jednak nigdy nie jest ona aż tak dojmująca i nie wiąże się z dolegliwościami fizycznymi. Czynnikami wyzwalającymi pokusę mogą być m.in. stres, negatywne emocje, zmęczenie i nieregularny tryb życia. Bardzo ważnym elementem terapii jest zachowywanie zbilansowanej diety, uprawianie sportu oraz odpowiednia ilość snu – nieprzestrzeganie tych zaleceń zwiększa ryzyko nawrotu nałogu. Oprócz tego objawy głodu alkoholowego mogą pojawić się na skutek przebywania w towarzystwie pijących osób, kontaktu z alkoholem (również w reklamach czy innych wytworach kultury), zapachu alkoholu, a także spróbowania choćby niewielkiej ilości trunku. Najsilniejszy głód alkoholowy pojawia się zwykle w pierwszej fazie abstynencji, ale to nie oznacza, że osoba trzeźwa od lat zupełnie nie musi się go obawiać.

Umysł osoby uzależnionej funkcjonuje zupełnie inaczej niż mózg człowieka zdrowego i wolnego od nałogów. Dla alkoholika napoje wyskokowe stanowią „lek” na wszystkie przykre emocje oraz szeroko pojętą frustrację. Podczas terapii schematy te zostają rozbrojone i zastąpione konstruktywnymi, jednak w szczególnie trudnych chwilach stare nawyki mogą ponownie dać o sobie znać, stwarzając wyjątkowo silną pokusę sięgnięcia po kieliszek.

Zobacz też:  Dlaczego alkoholik nie chce się leczyć?

Jak walczyć z głodem alkoholowym?

Jednym z celów realizowanych podczas leczenia alkoholizmu jest przygotowanie własnej listy sygnałów ostrzegawczych mogących poprzedzać nawrót. W przypadku każdego pacjenta lista symptomów związanych z głodem alkoholowym może być nieco inna. Bardzo istotne jest także dopisanie do tej listy sposobów radzenia sobie z wymienionymi przeszkodami. Taką rozpiskę warto nie tylko nosić przy sobie i często odczytywać, ale również podzielić się nią z bliskimi, by wiedzieli, jak pomóc nam w ryzykownych sytuacjach. Nie da się walczyć z alkoholizmem, nie zmieniając właściwie całego swojego życia. Osoba uzależniona powinna prowadzić zdrowy, zbilansowany tryb życia, unikać używek takich jak papierosy, nadmierne ilości cukru czy kofeina. Oprócz tego ważne jest otaczanie się życzliwymi ludźmi, unikanie stresu, pielęgnowanie zainteresowań i pasji. Natomiast w przypadku wystąpienia wyraźnych objawów głodu alkoholowego najlepiej skontaktować się z terapeutą lub pójść na spotkanie AA, podczas którego otrzymamy niezbędną pomoc i wsparcie.

https://uzaleznienia-terapia.pl/

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Copyright © 2015 Odciski.com.pl. Wszystkie prawa zastrzeżone.