Biegunka, zaparcia, gazy – sposoby na wstydliwe dolegliwości
|Nasz brzuch codziennie narażony jest na działanie szkodliwych czynników, na które często nie mamy zbyt dużego wpływu. Nie możemy się także przed nimi ustrzec, ale możemy jak najlepiej zadbać o prawidłową pracę przewodu pokarmowego. Dzięki temu regularnie nawracające dolegliwości, jak biegunka, wzdęcia, zaparcia czy uczucie pełności mogą zniknąć z naszej codzienności i stać się jedynie sporadycznie występującymi i chwilowymi problemami.
Jak codziennie dbać o swój brzuch?
O cały swój organizm należy troszczyć się codziennie, niezależnie od pozostałych planów czy obowiązków. Brzuch jest niezwykle delikatną częścią ciała, gdzie przebiega jeden z najważniejszych życiowych procesów – trawienie pokarmów. W trakcie tej czynności organizm zabiera z dostarczanych jedzenia i napojów wszystko to, co niezbędne do prawidłowego funkcjonowania poszczególnych komórek, organów i całych większych układów. Jak zatem najlepiej zadbać o tę część ciała?
Przede wszystkim warto skupić się na diecie (powinna być różnorodna i dopasowana do zapotrzebowania kalorycznego danego organizmu), aktywności fizycznej (sport nie tylko pozwala zachować piękny wygląd, ale też usprawnia pracę całego ciała), suplementacji (w przypadku nawracających biegunek, wzdęć czy zaparć niezbędne mogą okazać się produkty, które usprawniają pracę przewodu pokarmowego, jak np. Sanprobi IBS), regularnych badaniach (dzięki nim szybko można podjąć działania mające na celu uzupełnienie niedoborów witamin i minerałów oraz rozpoznać ewentualne jednostki chorobowe), niezbędnym odpoczynku (pozwala on obniżyć poziom szkodliwego dla nas stresu, zregenerować organizm i przyspieszyć powrót do pełnej sprawności).
Przyczyny krępujących dolegliwości
Jeśli już wiemy, na co zwrócić uwagę, aby jak najlepiej zadbać o nasz organizm, warto też poznać przyczyny wywołujące wstydliwe dolegliwości. Na pracę naszego układu pokarmowego i proces trawienia wpływają między innymi:
- niewłaściwa dieta, zwłaszcza tłuste, słodkie i przetworzone produkty,
- jedzenie w pośpiechu,
- mała ilość wody w organizmie,
- stres,
- alergie i nietolerancje pokarmowe,
- zatrucia i stany zapalne,
- zaburzenia hormonalne.
Przyczyny te są najczęstszymi powodami zaburzeń układu pokarmowego i niewłaściwego trawienia. Warto minimalizować wpływ choć części z ich, aby unikać wstydliwych i wielokrotnie także bolesnych problemów. Stopniowa zmiana diety, nawadnianie organizmu i czas na odpoczynek są idealnym początkiem większych zmian, które korzystnie wpłyną na nasz organizm i umożliwią mu optymalną pracę, w codziennych, niejednokrotnie trudnych dla niego warunkach.