Zabieg inseminacji domacicznej jako popularny środek do leczenia niepłodności
|Metod wspomagania rozwoju jest doprawdy wiele, a inseminacja domaciczna należy do jednej z nich. Jest to dość popularna metoda, ponieważ należy do prostych i bezbolesnych sposobów walki z niepłodnością. Inseminacja jest uważana za ostatni przystanek przed in vitro. Skuteczność metody waha się pomiędzy 5-25%, ale dokładny wywiad chorobowy i przeprowadzenie wielu badań pozwala na osiągnięcie jeszcze wyższej skuteczności i uniknięcie rozczarowania.
Na czym polega inseminacja?
Inseminacja domaciczna to technika wspomagania rozrodu ART. Charakteryzuje się prostotą, taniością i stosunkowo niską inwazyjnością. Technika zabiegu polega na wprowadzeniu nasienia do jamy macicy poprzez wykorzystanie elastycznego cewnika. W ten sposób omijane są dwie bariery, które mogą być problemem dla plemników: kwaśny odczyn pochwy i śluz szyjki macicy. Dodatkowo zabieg przeprowadza się po farmakologicznej stymulacji owulacji.
Kto kwalifikuje się do zabiegu?
Inseminacja domaciczna jest najlepszym rozwiązaniem dla par, których problem leży po stronie mało ruchliwych i słabych jakościowo plemników. Aby zabieg miał sens, w nasieniu partnera trzeba stwierdzić chociaż minimum milion prawidłowych plemników w mililitrze. Konieczne jest również potwierdzenie drożności jajowodów. Do wykonania zabiegu jest potrzebny chociaż jeden drożny jajowód. Warunkiem koniecznym do zakwalifikowania się do zabiegu inseminacji domacicznej jest potwierdzenie występowania owulacji. Gdy kobieta jest młoda i zdrowa, a problem niepłodności wynika tylko ze złych wyników partnera – zabieg można przeprowadzić nawet na naturalnym cyklu. Trwa on tylko kilka minut.
Ile razy można wykonać zabieg inseminacji?
Europejskie Stowarzyszenie do Spraw Leczenia Niepłodności wyraźnie ustala sens wykonywania 6 inseminacji, ale jeśli po 4 z nich nie ma upragnionego efektu – istnieje bardzo mała szansa, że pomogą kolejne. Największe powodzenie mają pierwsze 3-4 inseminacje. Nie ma sensu wykonywać powyżej 6 inseminacji. Jeśli te nie przyniosły planowanych rezultatów – należy doszukiwać się dodatkowych powodów niepłodności.
Efektywność inseminacji
Książki mówią o skuteczności pomiędzy 5-25%, ale w praktyce jest to jakieś 10-15%. Nie należy jednak zbytnio przejmować się tymi niskimi wynikami. Do zabiegu inseminacji domacicznej są często dobierane pary, których problem niepłodności leży zupełnie gdzie indziej, ale nie został jeszcze wykryty – stąd zaniżone statystyki. Po zabiegu najważniejsze jest pozytywne nastawienie, odpoczynek i relaks.
Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z http://www.gyncentrum.pl/inseminacja