Nagniotki. Czym są, jak powstają i jak je leczyć?

[Głosów:13    Średnia:3.7/5]

Odciski dzielimy na modzele (o których pisaliśmy tutaj) i nagniotki. Dzisiaj zajmiemy się omówieniem tego drugiego rodzaju.

Nagniotki

Nagniotki to małe punkty na skórze, które lekko błyszczą. Są wielkości jednej suszonej żurawiny. Najczęściej możemy je zauważyć na palcach u stóp. Są zazwyczaj bardzo bolesne, ponieważ posiadają rdzeń, który jest umiejscowiony głęboko w skórze i może naciskać na nerwy.

Dlaczego nagniotki powstają?

Nagniotki powstają z bardzo prozaicznego powodu. Są niczym innym jak reakcją obronną organizmu na długotrwały nacisk na skórę. Taki nacisk najczęściej powoduje źle dopasowane obuwie lub buty na wysokim obcasie i szpilce, w których mamy zaburzony środek ciężkości ciała i nacisk na stopę podczas chodzenia występuje niefizjologicznie. W wyniku długotrwałego nacisku na skórę dochodzi do wzmożonej produkcji komórek rogowych.

Jak wygląda rdzeń nagniotka?

Rdzeń nagniotka nazywamy fachowo czopem rogowym. Jest zlokalizowany centralnie w środku zmiany i posiada kształt stożka. Jego wierzchołek jest skierowany do wewnątrz skóry.

Jak boli nagniotek?

Ból spowodowany nagniotkiem zazwyczaj jest napadowy i następowy. Odczuwamy go najczęściej w okolicy pięty, łuku stopy lub u podeszwy palców.

Jak wygląda leczenie nagniotka?

Przebieg leczenia nagniotka opisaliśmy w artykule „Jak usuwa się odciski na stopach?„. Jednym słowem usuwamy go przy użyciu specjalistycznych narzędzi. Zazwyczaj możemy go usunąć podczas jednej wizyty. Dodatkowo możemy zastosować leczenie wspomagające w postaci kremów i maści, które mają właściwości zmiękczające naskórek. Możemy też zabezpieczyć zdrową skórę wokół nagniotka ogólnodostępną maścią ochronną, jaką jest maść cynkowa.

Czy można wyleczyć nagniotka w domu?

Pacjenci podejmujący domowe leczenie zazwyczaj stosują dostępne w aptekach preparaty. Najczęściej mają one formę lakierów, którymi pokrywa się zmianę nawet kilka razy dziennie. Niestety nagniotki mają to do siebie, że są umieszczone głęboko w skórze, dlatego zwykłe preparaty dostępne w aptekach mogą tylko wspomóc specjalistyczne leczenie lub pomóc doraźnie. Jeżeli podejrzewamy u siebie nagniotek lub inną niezdiagnozowaną zmianę na stopie, to najlepszym wyjściem jest udanie się do gabinetu podologicznego. Warto wiedzieć, że nieleczone nagniotki lub tylko leczone domowymi sposobami lubią narastać, powodując większy ból.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Copyright © 2015 Odciski.com.pl. Wszystkie prawa zastrzeżone.