Modzele. Czym są i jak powstają?

[Głosów:14    Średnia:2.6/5]

W ostatnim wpisie omawialiśmy jeden z rodzajów odcisków, a mianowicie nagniotki. Natomiast dzisiaj skupimy się na drugim rodzaju, którym są modzele.
Modzele to najczęściej żółte lub szare wybrzuszenia na stopie, lub dłoniach. Nie są otoczone czerwoną skórą i wydają się jakby nieczułe, mniej wrażliwe na dotyk. Najczęściej pojawiają się u podstawy palców u rąk, na pięcie oraz na stopach pod dużym palcem, ale również mogą występować na łokciach i kolanach.

Modzele

Czy modzele są groźne?

Modzele zazwyczaj nie przynoszą uczucia bólu w swoim początkowy stadium, natomiast nieleczone mogą spowodować duży dyskomfort. Najczęściej pojawiają się w wyniku noszenia niewygodnego obuwia lub na wysokim obcasie oraz w wyniku wykonywania ciężkiej pracy fizycznej rękoma, lub np. podczas podnoszenia sztalugi z ciężarami.
Nieleczone modzele mogą zacząć boleć, a nawet ulec nadkażeniu, dlatego również ten rodzaj odcisków wymaga usunięcia. Są szczególnie niebezpieczne u osób cierpiących na cukrzycę lub na choroby układu krążenia.

Jak powstają modzele?

Modzele tak jak większość odcisków powstają w wyniku długotrwałego ucisku np. buta na stopę. Pod terminem długotrwały ucisk rozumiemy również jeden kilkugodzinny spacer w źle dopasowanym obuwiu. Niestety, modzele i inne odciski mają to do siebie, że pojawiają się bardzo szybko.

Jak ograniczyć ryzyko powstawania modzeli do minimum?

Każdy z nas może efektywnie zadbać o własne zdrowie i dobre samopoczucie podczas chodzenia. Pojawienia się modzeli można uniknąć, przestrzegając kilku poniższych zasad.

      1. Zrezygnuj z noszenia ciasnego obuwia
      2. Odstaw w kąt buty na wysokim obcasie oraz wszystkie inne, które uciskają przednią część stopy
      3. Zrezygnuj z noszenia zbyt luźnych butów, które mogą powodować obtarcia
      4. Wybieraj buty z grubszą podeszwą, które amortyzują nacisk na stopę, pojawiający się podczas chodzenia
      5. Unikaj chodzenia bez obuwia
      6. Za każdym razem zakładaj skarpetki do butów

Niestety nie w każdy przypadku możemy w pełni zapobiec powstawaniu modzeli. Dotyczy to przede wszystkim takich osób, które cierpią na pewne schorzenia przyspieszające powstawanie tego typu odcisków. Są to następujące choroby: nieleczone reumatoidalne zapalenie stawów, płaskostopie, ostrogi. W takim przypadku jedyny rozwiązaniem będzie częste odwiedzanie gabinetu podologicznego, w którym wykwalifikowani specjaliści szybko usuną każdy odcisk. Nawet w takim przypadku leczenie modzeli zakończy się pomyślnie, jeżeli będziemy dbać o stopy regularnie.

Jak zdiagnozować, czy to na pewno jest modzel?

Jeżeli nie jesteś pewien, czy to na pewno jest modzel, to porównaj swój odcisk z odciskiem pokazanym na zdjęciu. Kolejną podpowiedzią może być lekkie pieczenie w miejscu powstania zmiany, które odczuwasz podczas chodzenia.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Copyright © 2015 Odciski.com.pl. Wszystkie prawa zastrzeżone.