Czy pieprzyki należy usuwać?
|Pieprzyki są to zmiany melanocytowe, występujące na powierzchni skóry. Mogą przybierać różne kształty i kolory. W przeciągu lat ich wygląd może się również zmieniać. Zazwyczaj są uwarunkowane genetycznie, choć w niektórych przypadkach pojawiają się dopiero po urodzeniu.
Kolejną przyczyną pojawienia się pieprzyków na ciele jest nadmierne wystawianie się na działanie promieni słonecznych. Dochodzi wtedy do uaktywnienia melanocytów, które są odpowiedzialne za powstawanie opalenizny. Melanocyty produkują barwnik, który następnie zaczyna się rozkładać w naskórku. Efektem końcowym jest piękna, złota opalenizna. Jednak w niektórych przypadkach, w wyniku różnorodnych zaburzeń, ten barwnik rozkłada się nierównomiernie, wtedy pojawia się pieprzyk lub przebarwienie słoneczne.
Kiedy wskazane jest usunięcie pieprzyków?
Wyróżnia się kilka wskazań do wykonania zabiegu, mającego na celu pozbycie się zmian barwnikowych. Pierwszym z nich jest ciągłe drażnienie pieprzyka przez element ubioru. Kolejny powód to umiejscowienie zmiany w miejscu, które jest narażone na działanie promieni słonecznych.
Zabieg chirurgiczny jest również wskazany w sytuacji, gdy nasza zmiana zmieniła kolor lub ogólnie swój wygląd. Aby upewnić się, czy nic złego się nie dzieje, najpierw należy udać się na wizytę do specjalisty dermatologa, po dokładnym badaniu będzie on ws tanie stwierdzić, czy pieprzyk jest niebezpieczny dla zdrowia oraz czy wskazane jest jego usunięcie.
Przeczytaj też: http://super-fit.pl/czy-morsowanie-jest-zdrowe-dla-organizmu/
Jak przebiega usuwanie pieprzyków?
Obecnie są dostępne dwie metody usuwania pieprzyków. O metodzie zawsze decyduje lekarz. Pierwsza z nich to zabieg chirurgiczny, natomiast druga to zabieg z wykorzystaniem lasera. Zabieg chirurgiczny jest wykonywany w znieczuleniu miejscowym. Polega na wycięciu zmiany za pomocą skalpela, a następnie powstała rana jest zszywana. Bardzo często po zabiegu chirurgiczny pozostaje pamiątka, w postaci blizny.
Drugi sposób polega na naświetleniu danego miejsca, dochodzi wtedy do powierzchniowego odparowania znamienia. Ten zabieg również jest wykonywany w znieczuleniu miejscowym, ale nie doprowadza do krwawienia, ani przerywania ciągłości tkanek. Metoda laserowa nie jest wykonywana w przypadku znamion płaskich oraz zmian chorobowych.
Źródło: https://www.plusmedic.pl/