Nagniotki. Czym są i jak leczyć?
|Nagniotki to jeden z rodzajów odcisków, które najczęściej pojawia się na stopach. Wygląda jak okrągły, stwardniały kawałek skóry, który posiada trzon lub korzeń wbity głęboko w stopę. Nagniotki są bardzo wrażliwe na dotyk, przy nacisku powodują ból. Umieszczone są w bardzo czułej warstwie okostnej. Nagniotki często są zaczerwienione lub posiadają zaogniony stan zapalny, dlatego tak ważne jest podjęcie szybkiego leczenia.
Dlaczego nagniotki powstają?
Istnieje kilka przyczyn powstawania tego typu odcisków. Głównym winowajcą jest noszenie ciasnego obuwia lub butów na wysokim obcasie, niedbały chód oraz problemy ortopedyczne dotyczące śródstopia. Niektóre osoby posiadają wrodzoną predyspozycję do pojawiania się nagniotków np. z powodu nachodzących na siebie palców. Bez względu na to, jaka jest przyczyna powstawania nagniotków, to w każdym przypadku jest to spory problem przynoszący ogromny dyskomfort. Zachęcamy wszystkie osoby narzekające na nagniotki, by jak najszybciej udały się do gabinetu podologicznego. Jest to bardzo popularny problem i nie ma w nim niczego wstydliwego. Warto mieć na uwadze to, że zazwyczaj już podczas jednej wizyty można całkowicie usunąć nagniotki, aby klient wyszedł z gabinetu zadowolony, lekki i szczęśliwy.
Jak wyleczyć nagniotki?
Najskuteczniejszą metodą usuwania nagniotków są zabiegi wykonywane w gabinetach podologicznych. Pełne usunięcie problemu jest możliwe tylko wtedy, gdy zabieg wykonywany jest pewną, doświadczoną ręką. Usuwanie nagniotków to czynność stricte manualna, która wymaga zdecydowanej precyzji, aby problem się nie odnawiał i nie narastał ponownie.
Najważniejsza jest profilaktyka
Podczas wizyty w gabinecie podologicznym możesz uzyskać informację na temat najprawdopodobniejszej przyczyny wystąpienia nagniotków. Można to określić z dużym prawdopodobieństwem, po wyglądzie odcisku i miejscu jego występowania. Poznając przyczynę możemy zastosować odpowiednią profilaktykę. Nagniotki spowodowane noszeniem złego obuwia należy najpierw usunąć, a potem wymienić obuwie na nowe. W tym wypadku należy zakupić taki model butów, który nie przylega sztywnie do nogi. Najlepszym wyborem będzie obuwie wykonane z naturalnej skóry, która potrafi się lekko rozciągnąć i dopasować do stopy podczas chodzenia. Nagniotki spowodowane niedbałych chodem powinny być przyczyną wizyty w gabinecie ortopedycznym. Należy poddać się konsultacji lekarskiej, aby zdiagnozować schorzenie ortopedyczne i podjąć właściwe leczenie.
Wspomagającą metodą profilaktyki nagniotków jest stosowanie kremów nawilżających. Stopy należy smarować za każdym razem przed zmianą obuwia oraz przed snem. W ten sposób zapewnimy skórze optymalną ilość nawodnienia, dobrą elastyczność i miękkość. Ograniczymy mechaniczne tarcie buta o naskórek, co przyczyni się do rzadszego pojawiania się odcisków.