Jak wybrać autoklaw do gabinetu kosmetycznego?
|Kluczowym elementem działania każdego salonu kosmetycznego jest higiena. Przekłada się ona na bezpieczeństwo Klientów w trakcie wykonywanych zabiegów. W związku z tym właściciel każdego salonu kosmetycznego powinien zaopatrzyć się w urządzenia o nazwie autoklaw. Jeśli stoisz właśnie przed wyborem autoklawu, to przygotowaliśmy dla Ciebie kilka cennych wskazówek z tym związanych.
Czym jest autoklaw?
Autoklaw to urządzenie, które służy do sterylizacji narzędzi. Jego zadaniem jest tzw. wyjałowienie, czyli pozbycie się różnego rodzaju mikroorganizmów pozostających na powierzchni narzędzi po wykonanym zabiegu. Warto zaznaczyć, że autoklaw jest powszechnie używany nie tylko w salonach kosmetycznych, ale także gabinetach medycznych. Po wysterylizowaniu narzędzia można ponownie wykorzystać, ograniczając do zera ryzyko zarażenia drobnoustrojami innej osoby.
Sprzedawane obecnie autoklawy występują w trzech klasach (B, N i S). Kupując autoklaw do gabinetu kosmetycznego, należy wybrać urządzenie o najwyższej klasie sterylizacji (B).
Jaką pojemność mają autoklawy?
Wybierając autoklaw, musisz także określić jego pojemność. Ten parametr zależy od wielkości oraz ilości narzędzi, jakie będą w nim sterylizowane. Dlatego przed zakupem najlepiej sprawdzić wymiary narzędzi, jakich używasz w swoim gabinecie. Pamiętaj, że musisz także uwzględnić rozmiar tacki, na której będą sterylizowane. Niektóre narzędzia, jak nożyczki czy cążki, powinny być sterylizowane w pozycji otwartej. Nie możesz też upychać narzędzi do autoklawu na siłę. Zbyt duża ilość pogarsza efektywność całego procesu sterylizacji. Jeśli prowadzisz średniej wielkości salon kosmetyczny, to optymalnym wyborem dla Ciebie będzie autoklaw o pojemności 8 litrów. Pozwoli to na jednoczesną sterylizację kilku kompletów narzędzi. Duży wybór autoklawów oraz sprzętu kosmetycznego znajdziesz na stronie mar-kos.pl.
O czym pamiętać podczas sterylizacji narzędzi?
Jeżeli zdecydujesz się na zakup autoklawu, którego pojemność przekracza 10 litrów, to czeka Cię także zgłoszenie urządzenia w Urzędzie Dozoru Technicznego. Pomimo że sanepid nie prowadzi rejestru tego typu urządzeń, to właściciel autoklawu powinien zgłosić fakt jego zakupu w odpowiedniej stacji. Obowiązkowym punktem jest również przeprowadzenie testów autoklawu. Dzięki temu można uniknąć problemów podczas cyklicznej kontroli. Wszelkie informacje dotyczące wykonania testu możesz uzyskać, kontaktując się ze stacją sanepidu.
Pamiętaj także o obowiązku archiwizacji danych dotyczących przeprowadzonych sterylizacji. Zakres danych obejmuje datę, temperaturę i ciśnienie w trakcie całego procesu. Zgromadzone dane musisz przechowywać przez 10 lat. Archiwizacji podlegają także testy przeprowadzone w autoklawie i paski testowe potwierdzające sterylizację danego pakietu. W ich przypadku okres archiwizacji wynosi 5 lat.
Jakie akcesoria należy używać do sterylizacji?
Narzędzia poddawane sterylizacji muszą być umieszczone w specjalnych woreczkach lub rękawie. Rękaw wymaga użycia zgrzewarki do jego zamknięcia. Poza woreczkami musisz także zaopatrzyć się w paski testowe. Podczas procesu sterylizacji pasek testowy zmienia kolor. Jest to potwierdzeniem prawidłowości wyjaławiania narzędzi. Do prawidłowego działania autoklawu niezbędna jest także woda destylowana.
Po przeczytaniu tego artykułu wybór autoklawu z pewnością nie będzie już dla Ciebie tak wielkim wyzwaniem. Więcej informacji na temat dostępnych na rynku urządzeń możesz znaleźć na stronie firmy MAR-KOS.