Psychoterapia dla osób indywidualnych. Co warto o niej wiedzieć i jak przygotować się do pierwszego spotkania?

[Głosów:1    Średnia:5/5]

Psychoterapia to dla wielu osób bardzo poważny krok, który zwłaszcza przed pierwszym spotkaniem może budzić sporo obaw. Dlatego, aby obniżyć poziom lęku i – przynajmniej w przypadku niektórych osób – nie zrezygnować w ostatniej chwili, warto poznać jej przebieg już nieco wcześniej.

Psychoterapia dla osób indywidualnych

Dlaczego psychoterapia może być ważnym krokiem naprzód?

Zacznijmy od najważniejszej kwestii, czyli motywacji. Każdy, kto decyduje się na podjęcie psychoterapii, robi to z jakiegoś powodu, którym wcale nie musi być zalecenie lekarza psychiatry. Często na kontakt z psychoterapeutą decydujemy się sami, warto więc zastanowić się, dlaczego to robimy i co w związku z tym chcemy osiągnąć? Znajomość powodu i celowości działania pomoże bowiem utrzymać motywację nawet wówczas, gdy terapia będzie wydawała się trudna.

A w jaki sposób psychoterapia w ogóle pomaga? Przede wszystkim pozwala przejść przez najbardziej dotkliwe wspomnienia z wcześniejszych etapów życia, przepracować je i często uwolnić się od tego, co spowodowały. Daje lepszy wgląd w siebie, swoje emocje, przekonania i to, jak kształtują życie – a także daje możliwość wprowadzenia zmian. Co więcej, uwalnia od skrywanych głęboko emocji, takich jak strach, zdenerwowanie czy inne, negatywnie oddziałujące uczucia. W efekcie zmienia nasze podejście do siebie samych, innych ludzi i całego otoczenia, pomagając w budowaniu zdrowych relacji i lepszego życia.

Jak przebiega psychoterapia?

Dokładny przebieg psychoterapii może być uzależniony od kilku czynników. Przede wszystkim na jej ostateczny kształt wpływają cele pacjenta, jego motywacja oraz możliwości pracy nad sobą. Dodatkowo ważne jest uwzględnienie takich czynników, jak choćby farmakoterapia, inne schorzenia przewlekłe lub krótkookresowe, a także ewentualne uzależnienia.

Przebieg psychoterapii zależy także od nurtu, w jakim pracuje terapeuta. Zazwyczaj jednak zaczyna się od określenia punktu początkowego i końcowego, czyli: jak jest teraz i jak chcę, aby było?. Dzięki realnym celom możliwe jest prowadzenie terapii krok po kroku i prowadzenie pacjenta na przykład na skali samopoczucia od złego do lepszego.

Jak przygotować się do pierwszej wizyty?

Psychoterapeuta Bydgoszcz może spotkać się z pacjentem zarówno osobiście, jak i przez internet. W zależności od wybranej formy kontaktu przygotowanie może przebiegać nieco inaczej.

Do spotkania osobistego warto już wcześniej przygotować się, sprawdzając tak proste rzeczy, jak choćby dojazd. Należy też przybyć z odpowiednim wyprzedzeniem. Przyda się na pewno przekonanie, że to ważna wizyta dla własnego zdrowia, co pomoże uniknąć nadmiernego stresu i obciążania siebie wstydem czy poczuciem winy.

Z kolei do spotkania online warto przygotować się poprzez znalezienie pustego, cichego i spokojnego miejsca, w którym poczujemy się bezpiecznie i pewnie. Dzięki temu rozmowa online nie będzie przerywana np. przez małżonka, dzieci czy współlokatora.

W obu przypadkach dobrym pomysłem będzie przygotowanie sobie odpowiedzi na podstawowe pytania, takie jak: problem, z którym przychodzimy; cele, które chcemy osiągnąć oraz minione doświadczenia, o których będziemy musieli opowiedzieć w pierwszej kolejności.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Copyright © 2015 Odciski.com.pl. Wszystkie prawa zastrzeżone.