Proces powstawania odcisków – to musisz wiedzieć
|Jeżeli cierpisz na nawracające odciski, to musisz poznać proces ich powstawania, by zrozumieć mechanizmy, które nimi kierują. W ten sposób będziesz wiedział co robić, by w przyszłości uniknąć bólu.
Jak powstają odciski?
Mechanizm powstawania odcisków jest prawie zawsze taki sam. Są trzy czynniki, które doprowadzają do wytworzenia się takich zmian skórnych. Należy do nich ucisk, ciepło i tarcie. Z uciskiem mamy do czynienia wtedy, gdy przez dłuższy czas stoimy w niewygodnym obuwiu lub na niekomfortowej powierzchni. Ciepło wytwarza się np. w momencie noszenia nieprzewiewnego obuwia. Tarcie jest wtedy, gdy chodzimy np. w za małych butach, które ocierają o skórę.
Mechanizm powstawania odcisków
Do powstania odcisku przyczynia się nie tylko tarcie, ciepło i uciska, ale równie ważną rolę mają osobnicze predyspozycje. Osoby cierpiące na choroby ortopedyczne w obrębie stóp mają większą skłonność do występowania bolesnym zmian skórnych. Gdy wystąpi któryś z wyżej wymienionych czynników, to dochodzi do wytworzenia reakcji obronnej organizmu, czyli do przyspieszenia procesów rogowacenia naskórka. Ciało wytwarza więcej skóry, czyli niejako chce się odseparować np. od buta powodującego ucisk. To samo dotyczy obrony przed wysoką temperaturą. Jeżeli w tym momencie nie zniwelujemy szkodliwych czynników i nie złuszczymy nadmiernego zrogowacenia, to problem będzie się pogłębiał. Niestety zazwyczaj nie mamy takiej możliwości, by w porę zadziałać.
W kolejnym etapie dochodzi do powstania zmian nie tylko na zewnątrz wierzchniej warstwy skóry, ale również głęboko wewnątrz naskórka. Przyczyną jest długotrwały ucisk. Powstaje tzw. hipertrofia, czyli przerost naskórka. Następnie może dojść do rozgałęzienia kapilarów (włóśniczek) wraz z wniknięciem w rdzeń. W tym momencie następuje zagęszczenie włókien kolagenowych i powstaje stan zapalny. Następnie zachodzi tzw. bliznowacenie tkanki łącznej otaczającej włókna nerwowe, co jest już bardzo bolesne.
Odciski mogą się między sobą różnić, co jest uzależnione od ich położenia, stanu zaawansowania i rodzaju tkanki, która zrogowaciała. Pomimo różnic, każdy odcisk jest nieestetyczny i bardzo bolesny oraz realnie utrudniający swobodne przemieszczanie się. Jeżeli chcesz szybko i profesjonalnie usunąć każdy odcisk oraz kompleksowo zadbać o zdrowie i wygląd swoich stóp, to koniecznie zgłoś się do naszego gabinetu podologicznego w Warszawie. Pomożemy!