Odcisk u dziecka. Moje dziecko chodzi na paluszkach i ma odciski. Co robić?

[Głosów:27    Średnia:2.6/5]

Jedna z naszych czytelniczek, młoda mama 17 miesięcznej Leny, napisała do nas wiadomość z prośbą o pomoc. Poniżej publikujemy ten list.

Odcisk u dziecka

Dzień dobry,

Jestem młodą mamą 17 miesięcznej Leny, która uczy się chodzić. W zasadzie to pierwsze kroki ma już za sobą, ale nadal doprecyzowuje swoją technikę chodzenia. Bardzo często chodzi na palcach. Staram się ją upominać, ale niewiele to daje. Poza tym uczęszcza do żłobka i domyślam się, że tam panie opiekunki nie pilnują jej cały czas, by chodziła poprawnie. Z tego powodu zaczęły pojawiać się na jej stopach odciski. Sama Lena pokazała kiedyś na nie palcem, mówiąc „ała”. Domyślam się, że jej to bardzo przeszkadza, bo sama często walczę z tym problemem. Jak mogę jej pomóc? Proszę o poradę uwzględniającą specyfikę małych dzieci, które mają bardzo delikatną skórę i nie lubią współpracować podczas leczenia.

Pozdrawiam.
mama Leny

Jak możemy wyczytać z listu, mama Leny również walczy z odciskami. W związku z tym jej córka może mieć genetyczną skłonność do powstawania odcisków, jednak nie ulega wątpliwości, że główną przyczyną ich powstania jest niewłaściwy chód dziecka. W przypadku pojawienia się odcisków u dzieci powinniśmy jak najszybciej podjąć leczenie. Dziecko, które dopiero od niedawna stawia pierwsze kroki, może się zniechęcić do dalszego ćwiczenia chodzenia. Odciski bardzo bolą i są wielce niekomfortowe, a tak małe dzieci potrzebują jak najlepszych warunków do prawidłowego rozwoju. Zaproponowaliśmy mamie Leny, aby przyszła do naszego gabinetu, a my wyleczymy ten problem. Jednak do czasu wizyty zaproponowaliśmy 2 skuteczne domowe sposoby, które złagodzą ból i zapewnią dziecku większy komfort chodzenia.

Sposoby na odciski u małego dziecka

Sposób nr 1

Walcząc z odciskami u dziecka możemy wykonać kąpiel w solance, która przynosi bardzo dobre efekty. Kilkuletnie dzieci mogą moczyć nogi w misce z mieszaniną sody oczyszczonej z wodą. Młodsze dzieci, jak w przypadku naszej czytelniczki, nie usiedzą spokojnie kilkunastu minut. W związku z tym możemy bez obaw przygotować dziecku kąpiel w wannie (taką jak zwykle) tylko zamiast płynu do kąpieli możemy użyć sody oczyszczonej. Sodę wsypujemy do wanny z ciepłą wodą i mieszamy. Proponuję wrzucić dziecku jego ulubione zabawki do kąpieli, by chciało przebywać w wodzie jak najdłużej.

Sposób nr 2

Włóż dziecku wygodne buty. Dzieci, które zazwyczaj chodzą na boso po domu i mają odciski mogą odczuwać silny ból przy stawianiu każdego kroczka. Kup dziecku wygodne kapcie do chodzenia po domu i do momentu wyleczenia odcisków nie pozwalaj mu chodzić na boso. Chodzenie bez obuwia jest zdrowe, ale w przypadku pojawienia się odcisków bardzo niekomfortowe. Nie wiesz jakie obuwie kupić? Poszukaj butów ze znakiem „zdrowej stopy” i wybierz model od 1 cm dłuższy niż stopa Twojego dziecka. Do takich firm zaliczamy Emel, albo tańszy odpowiednik Befado. Dobre buty mają skórzaną wkładkę i są odpowiednio wyprofilowane.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Copyright © 2015 Odciski.com.pl. Wszystkie prawa zastrzeżone.