Dlaczego odciski tak często powstają?

[Głosów:4    Średnia:4.3/5]

Odciski to niezwykle kłopotliwa przypadłość, która potrafi znacznie uprzykrzyć życie. Niektórym z nas może się wydawać, że jest to problem głównie estetyczny. Nie jest to do końca prawdą, ponieważ nieleczone odciski z czasem powodują powstanie stanu zapalnego, nie wspominając już o bólu, jaki im towarzyszy.

Dlaczego odciski tak często powstają

Na nogach spędzamy większą część dnia, dlatego nasze stopy zasługują na szczególną uwagę. Niestety, większość z nas nie przywiązuje do nich większej uwagi do czasu, gdy zaczynają nam sprawiać kłopot. Zazwyczaj pierwszym bolesnym problemem są właśnie odciski, które najczęściej powstają w skutek źle dobranego obuwia. Mogłoby się wydawać, że w dzisiejszych czasach, w których sklepy obuwnicze pękają w szwach od nadmiaru towaru, nie ma problemu z zakupem odpowiedniego obuwia. Prawda jest zgoła inna. Zastanówmy się, z ilu par butów, które posiadamy w swoim domu, jesteśmy tak w 100% zadowoleni? Niestety, większość z nas stwierdzi, że z naprawdę niewielu, jeżeli w ogóle z którejkolwiek. Czy w związku z tym jesteśmy skazani na dyskomfort spowodowany powstawaniem odcisków?

Czym są odciski?

Pod pojęciem odcisków rozumiemy zarówno modzele, jak i nagniotki. Nie różnią się one między sobą mechanizmem powstawania, a jedynie specyfiką i wyglądem, dlatego dzisiejszy wpis poświęcimy ogólnie odciskom. Poznając, czym one są i jak powstają, będziemy mogli im efektywniej zapobiegać i bardziej skutecznie je leczyć. Odciski powstają z powodu stałego ucisku lub częstego tarcia butów o stopy, lub np. palca o palec. Łatwo się można domyślić, że winowajcą tego stanu rzeczy są za małe, za wąskie lub za duże buty.

Organizm człowieka jest bardzo „inteligentną materią”, która samoistnie broni się przed tarciem i uciskiem. W takiej sytuacji nasz organizm otrzymuje impuls, który mobilizuje go do zwiększenia ilości wytwarzanych komórek naskórka, które szybko rogowacieją. Nie ulegają złuszczeniu, tylko narastają i narastają, aż do momentu, w którym powstaje stwardniała warstwa, czyli tzw. odcisk. Tego typu zmiany skórne, które nie są poddawane leczeniu, powodują, że pod odciskiem powstaje stan zapalny.

Powszechnie wiadomo, że każdy stan zapalny w organizmie należy jak najszybciej wyleczyć, by nie doprowadzić do powstania powikłań zdrowotnych. Odciski mogą również pojawić się z przyczyn od nas niezależnych np. z powodu istnienia stanów zapalnych stawów lub zniekształceń w strukturach kości. Osoby cierpiące na te dwie, powyższe przypadłości powinny liczyć się, z tym że w ich przypadku do powstawania odcisków będzie dochodzić o wiele częściej. Na szczęście istnieje kilka skutecznych metod likwidacji odcisków, o których będziecie mogli przeczytać na naszym blogu. Zapraszamy do lektury. Zadbajmy wspólnie o zdrowie naszych stóp!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Copyright © 2015 Odciski.com.pl. Wszystkie prawa zastrzeżone.