Plastry na odciski, podkładki z żelu. Czy są skuteczne?
|Jedną z najpowszechniejszych metod leczenia odcisków jest stosowanie plastrów na odciski. Pelotki śródstopne, miękkie podkładki z żelu, czy popularne plastry na odciski, to nic innego jak metody osłaniające odcisk i uniemożliwiające naciskanie na niego, co jest główną przyczyną bólu. Takie metody są skoncentrowane na doraźnym ograniczeniu dyskomfortu, ale należy wiedzieć, że w zaledwie niewielkim stopniu usuwają przyczynę dolegliwości. Plastry na odciski mogą być nasączone np. kwasem salicylowym, co w niewielkim stopniu wspomaga leczenie.
Plastry i podkładki żelowe powinniśmy traktować raczej jako sposób doraźnego leczenia. Ze względu na swe niewielkie gabaryty, takie plastry możemy mieć zawsze przy sobie i w razie pojawienia się odcisku od razu zadziałać. Plaster ochroni odcisk i będzie stanowił pewnego rodzaju amortyzację nacisku na tkliwe miejsce. Dzięki temu będziemy mogli poruszać się bez uciążliwego bólu.
Plastry nie dla każdego?
Plastry na odciski z kwasem salicylowym nie mogą być stosowane przez osoby chorujące na cukrzycę lub cierpiące na niewydolność krążenia. Zdrowe osoby mogą używać takich plastrów, ale nie dłużej niż przez 2 tygodnie. Plastry z kwasem salicylowym można stosować maksymalne 2 razy dziennie. Tak jest w przypadku większości produktów, jednak każdy z nas powinien najpierw zaznajomić się z ulotką lub zasięgnąć porady farmaceuty.
Jak działa kwas salicylowy na odciski?
Kwas salicylowy jest często stosowany nie tylko w plastrach na odciski, ale również w kremach, żelach i sztyftach na odciski. Jego głównym zadaniem jest lekkie zmiękczenie skóry i złuszczenie, dzięki czemu możemy szybciej usunąć odcisk. Jednak skuteczność tej metody nie jest oszałamiająca. Jeżeli chcemy jak najszybciej pozbyć się odcisków, to powinniśmy udać się na wizytę do gabinetu podologicznego. Jeżeli nie mamy aktualnie możliwości udania się do podologa, to możemy skorzystać z innej metody, która również zmiękczy naskórek i przyspieszy usunięcie odcisków. Wykorzystamy do niej olejek rycynowy, czyli specyfik o wiele tańszy od popularnych plastrów. Olejek rycynowy bardzo skutecznie zmiękcza naskórek, ale nie powoduje przyspieszenia procesu złuszczania skóry, dlatego możemy go stosować tak długo, jak chcemy. Plastry na odciski powinniśmy traktować tylko jako doraźny sposób złagodzenia bólu, na przykład podczas długiego spaceru.
Odciski a ćwiczenia na basenie?
Plastry na odciski również sprawdzą się na basenie. Możemy kupić plaster wodoodporny, który nakleimy na bolące miejsce. Dzięki temu będziemy mogli bez bólu uczestniczyć np. w zajęciach aqua fitness.