Zmiany na paznokciach stóp
|Nie wszystkie paznokcie wyglądają idealnie. Dużo osób zauważa u siebie jak i u innych osób zmiany w obrębie płytki paznokciowej. Zdrowy paznokieć charakteryzuje się różowym kolorem, gładką powierzchnią, jest lśniący oraz całkowicie przylega do łożyska.
Na wygląd paznokcia wpływają takie rzeczy jak:
– uwarunkowania genetyczne
– choroby przewlekłe
– przyjmowane leki
– kontakt z chemikaliami
– uszkodzenia mechaniczne
– niedobory witaminowe
Rodzaje schorzeń paznocki
Onycholiza – jest to oddzielenie się płytki od paznokcia. Najczęściej spowodowane jest to: urazem, zbyt agresywnym manicurem, zakażeniem bakteryjnym lub grzybiczym, łuszczycą, zaburzeniami krążenia, kontaktem z detergentami, cukrzycą, czy ciążą.
Bielactwo paznokci – inaczej nazywane leukonychią. Są to białe plamy lub paski na płytce paznokciowej. Najprawdopodobną przyczyną jest uraz mechaniczny lub zaburzenia rogowacenia paznokcia.
Paznokcie szponiaste – czyli zgrubiała płytka paznokcia, przypominająca szpony. Zmieniony jest też kierunek wzrostu paznokcia oraz jego kolor. Paznokieć szponiasty zmienia barwę na żółtawą, a jego powierzchnia jest pobruzdowana. Taką zmianę wywołuje zaburzenie ukrwienia żylnego, hallux, lub długotrwały ucisk obuwia. Często współistnieje też onycholiza, czy grzybica paznokci.
Łamliwość płytki paznokciowej – charakteryzuje się podłużnymi wyżłobieniami w paznokciu. Przyczyną jest nadmierna suchość paznokci, niedobory witaminowe, uraz oskórka, zaburzenia przemiany materii lub zaburzenia krążenia.
Rozdwajanie się paznokci – poprzeczne rozszczepienie się paznokci od wolnego brzegu. Przyczyną jest miejscowy zanik substancji łączącej warstwy komórkowe. Powoduje to kontakt z detergentami, niedobory żywieniowe, zaburzenia hormonalne. Zbyt częste mycie rąk, lub powtarzające się urazy też mogą być przyczyną.
Grzybica paznokci – często jest następstwem grzybicy stóp. Do infekcji grzybiczych przyczyniają się choroby ogólnoustrojowe m.in. cukrzyca, otyłość, niedokrwistość, zaburzenia hormonalne, układu odpornościowego i krążenia, ale też terapia antybiotykami, czy chemioterapia. Plastikowe obuwie i skarpetki też ma wpływ.
Grzybicę mogą wywoływać dermatofity, drożdże i pleśnie. Charakteryzuje się: przebarwieniami na płytce paznokciowej, zwykle są one białe, potem stają się żółtawe. Paznokieć zaczyna się rozwarstwiać i łuszczyć oraz jest grubszy. Staje się matowy, traci przejrzystość. Pojawiają się bruzdy i nieprzyjemny zapach.
Linie Beau – jest to zatrzymanie wzrostu paznokcia wywołany chorobą układową lub wstrząsem emocjonalnym. Charakteryzują się poprzecznymi bruzdami na płytce paznokciowej.
Zespół żółtych paznokci – charakteryzują się jak sama nazwa wskazuje zmianą zabarwienia paznokcia na kolor żółty. Dodatkowo paznokieć zaczyna wolno rosnąć. To schorzenie występuje zazwyczaj przy niewydolności układu chłonnego oraz chorobach płuc.