Zmiany na paznokciach stóp

[Głosów:0    Średnia:0/5]

Nie wszystkie paznokcie wyglądają idealnie. Dużo osób zauważa u siebie jak i  u innych osób zmiany w obrębie płytki paznokciowej. Zdrowy paznokieć charakteryzuje się różowym kolorem, gładką powierzchnią, jest lśniący oraz całkowicie przylega do łożyska.
Na wygląd paznokcia wpływają takie rzeczy jak:
– uwarunkowania genetyczne
– choroby przewlekłe
– przyjmowane leki
– kontakt z chemikaliami
– uszkodzenia mechaniczne
– niedobory witaminowe

Rodzaje schorzeń paznocki

Onycholiza – jest to oddzielenie się płytki od paznokcia. Najczęściej spowodowane jest to: urazem, zbyt agresywnym manicurem, zakażeniem bakteryjnym lub grzybiczym, łuszczycą, zaburzeniami krążenia, kontaktem z detergentami, cukrzycą, czy ciążą.

Bielactwo paznokci – inaczej nazywane leukonychią. Są to białe plamy lub paski na płytce paznokciowej. Najprawdopodobną przyczyną jest uraz mechaniczny lub zaburzenia rogowacenia paznokcia.

Paznokcie szponiaste – czyli zgrubiała płytka paznokcia, przypominająca szpony. Zmieniony jest też kierunek wzrostu paznokcia oraz jego kolor. Paznokieć szponiasty zmienia barwę na żółtawą, a jego powierzchnia jest pobruzdowana. Taką zmianę wywołuje zaburzenie ukrwienia żylnego, hallux, lub długotrwały ucisk obuwia. Często współistnieje też onycholiza, czy grzybica paznokci.

Łamliwość płytki paznokciowej – charakteryzuje się podłużnymi wyżłobieniami w paznokciu. Przyczyną jest nadmierna suchość paznokci, niedobory witaminowe, uraz oskórka, zaburzenia przemiany materii lub zaburzenia krążenia.

Rozdwajanie się paznokci – poprzeczne rozszczepienie się paznokci od wolnego brzegu. Przyczyną jest miejscowy zanik substancji łączącej warstwy komórkowe. Powoduje to kontakt z detergentami, niedobory żywieniowe, zaburzenia hormonalne. Zbyt częste mycie rąk, lub powtarzające się urazy też mogą być przyczyną.

Grzybica paznokci – często jest następstwem grzybicy stóp. Do infekcji grzybiczych przyczyniają się choroby ogólnoustrojowe m.in. cukrzyca, otyłość, niedokrwistość, zaburzenia hormonalne, układu odpornościowego i krążenia, ale też terapia antybiotykami, czy chemioterapia. Plastikowe obuwie i skarpetki też ma wpływ.
Grzybicę mogą wywoływać dermatofity, drożdże i pleśnie. Charakteryzuje się: przebarwieniami na płytce paznokciowej, zwykle są one białe, potem stają się żółtawe. Paznokieć zaczyna się rozwarstwiać i łuszczyć oraz jest grubszy. Staje się matowy, traci przejrzystość. Pojawiają się bruzdy i nieprzyjemny zapach.

Linie Beau – jest to zatrzymanie wzrostu paznokcia wywołany chorobą układową lub wstrząsem emocjonalnym. Charakteryzują się poprzecznymi bruzdami na płytce paznokciowej.

Zespół żółtych paznokci – charakteryzują się jak sama nazwa wskazuje zmianą zabarwienia paznokcia na kolor żółty. Dodatkowo paznokieć zaczyna wolno rosnąć. To schorzenie występuje zazwyczaj przy niewydolności układu chłonnego oraz chorobach płuc.

podologwwarszawie.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Copyright © 2015 Odciski.com.pl. Wszystkie prawa zastrzeżone.