Syndrom DDA. Co należy o nim wiedzieć?

[Głosów:1    Średnia:5/5]

DDA to skrót od nazwy Dorosłe Dziecko Alkoholika, nadanej specyficznemu zespołowi cech i zachowań, które można zaobserwować u osób dorosłych, które w dzieciństwie wychowywały się w rodzinie dysfunkcyjnej, gdzie alkohol miał pierwszorzędne znaczenie. Jest to rodzaj zaburzenia, które rzutuje na całe życie, dlatego warto znać jego konsekwencje i charakterystyczne objawy.

Syndrom DDA

Konsekwencje alkoholizmu w domu

Alkoholizm, inne używki, hazard albo każda inna forma nałogu, z którym zmaga się nasz rodzic, mogą prowadzić do wytworzenia charakterystycznego wzorca zachowań – syndromu DDA. Niestety, dorosłe dzieci alkoholików cierpią z jego powodu przez całe życie, aż do momentu podjęcia skutecznej terapii.

Szereg konsekwencji, jakie pojawiają się w przypadku syndromu DDA, to przede wszystkim dokonywanie nie zawsze słusznych wyborów życiowych (np. postępowanie zgodnie z wzorcem wyniesionym z domu i wybór partnera, który również zmaga się z uzależnieniem) i obniżone umiejętności radzenia sobie w trudnych życiowych sytuacjach. Osoby z DDA często mogą zaobserwować u siebie też inne cechy, takie jak nadmierne poczucie odpowiedzialności, nieuzasadnione poczucie winy, niskie poczucie własnej wartości, a czasem także powielanie schematów wyniesionych z domu – mimo prób uniknięcia tego powtarzania. Zdarza się, że osoby z syndromem DDA, zmęczone latami doświadczania cierpienia psychicznego i wysokiego poziomu stresu, same zaczynają nadużywać alkoholu. 

Wsparcie – pierwszy krok do wygrania walki z DDA

Jeśli syndrom DDA dotyczy ciebie albo twoich bliskich, powinieneś przede wszystkim zadbać o zapewnienie sobie lub im długoterminowego wsparcia. Psychoterapia może w tym przypadku pomóc w pokonaniu najważniejszych problemów i wypracowaniu nowych wzorców zachowań, które pomogą w przechodzeniu przez kolejne etapy życia.

Jak rozpoznać DDA?

Podobnie jak wiele innych zaburzeń, również syndrom DDA ma szczególne objawy, które umożliwiają jego wstępne rozpoznanie nawet osobom niezajmującym się na co dzień takimi sprawami. Wśród charakterystycznych objawów należy wymienić między innymi niskie poczucie własnej wartości, problemy w zachowaniu konsekwencji i niespójny obraz samego siebie. Przekłada się to na trudności w określeniu swojej roli społecznej czy zawodowej.

Osoby z DDA często mają też problem z zachowaniem równowagi emocjonalnej, przez co ich zachowanie jest zmienne, a nastroje mogą być bardzo trudne do przewidzenia. Kieruje nimi pewna impulsywność, której mogą potem żałować. Jednocześnie w stosunku do bliskich osoby z DDA wykazują czasem niezdrowe zachowania, takie jak chęć kontroli i dominacji, lęk przed samotnością i odrzuceniem czy pragnienie akceptacji za wszelką cenę.

Często są to ludzie, którzy mają problem z asertywnością i określeniem własnych granic. Mogą im także towarzyszyć inne zaburzenia zachowania oraz skłonność do korzystania z substancji psychoaktywnych.

Jeśli pochodzisz z rodziny dysfunkcyjnej i powyższe opisy wydają Ci się znajome, warto skonsultować się z psychoterapeutą.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Copyright © 2015 Odciski.com.pl. Wszystkie prawa zastrzeżone.