Pęcherze na stopach czy odciski?

[Głosów:13    Średnia:2.5/5]

W ubiegłym tygodniu zgłosiła się do nas klienta z „dziwnymi odciskami”. Przede wszystkim różnica polegała na tym, że pojawiają się one mimowolnie, nie z powodu noszenia źle dopasowanego obuwia. Mogą wystąpić nawet w nocy bez wyraźnej przyczyny. Pacjentka twierdziła, że z problemem boryka się od 4 lat, czyli od ciąży. Odciski robią się na podeszwach stóp i wyglądają jak pęcherze. Nie występują pojedynczo, a skupiają się w większe grupy. Znajduje się w nich przezroczysta wydzielina, a odciski z zasady są dość małe. Jeżeli zauważyłeś u siebie podobny problem i zastanawiasz się, czy to na pewno jest odcisk, to zapraszamy do przeczytania tego artykułu.

Pęcherze na stopach

Pęcherze na stopie jak odciski

Swędzące zmiany skórne podobne do odcisków, które mają w sobie przeźroczystą wydzielinę i zazwyczaj pojawiają się grupowo to najczęściej efekt tzw. łuszczycy krostkowej. Odciski charakteryzują się tym, że po krótkim czasie samoistnie pękają, a skóra wokół nich zaczyna być bardzo sucha. Następnie schodzą płatami. Są bardzo uciążliwe, ponieważ stale nawracają. Nasza pacjentka pojawiła się u nas w momencie, w którym większość pęcherzy już pękło. Schorzenie może się przenieść np. na dłonie. Wtedy pacjenci odczuwają duży dyskomfort ponieważ zmiany skórne na dłoniach wyglądają bardzo nieestetycznie. Najczęściej leczenie polega na stosowaniu maści sterydowych, przeciwgrzybiczych. Podobne objawy ma inna choroba, która nazywana jest potocznie potnicą. W związku z tym odesłaliśmy naszą pacjentkę do dermatologa, aby ten w pełni zdiagnozował problem i zalecił wykonanie konkretnych badań.

Do czasu wizyty u dermatologa zaleciliśmy naszej klientce, aby zastosowała, którąś z poniższych metod. W ten sposób zmiany skórne będą mniej widoczne, a uczucie swędzenia powinno zostać złagodzone.

  1. Codzienne wcieranie oleju rycynowego w miejscu nagniotków. Ta metoda powoduje stopniowe zmiękczenie odcisków oraz lekko łagodzi swędzenie.
  2. Umieszczanie skórki ze świeżej cytryny lub paska świeżego ananasa ma odcisku.
  3. Codzienne przykładanie na odcisk wilgotnej saszetki z herbatą.
  4. Stosowanie na noc okładów z kwasu chlebowego.
  5. Moczenie stóp w odwarze z płatków owsianych. Łyżkę płatków zalewamy wrzątkiem, a po 15 minutach odlewamy trochę wody. W ten sposób otrzymujemy potrzebny odwar, w którym moczymy nogi nawet kilkanaście razy dziennie.

Przykładanie do odcisków gazy nawilżonej wodą i zawijanie stóp plastikową folią na 15 minut.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Copyright © 2015 Odciski.com.pl. Wszystkie prawa zastrzeżone.