Odparzenia na stopach czy odciski?

[Głosów:41    Średnia:2.5/5]

Lato sprzyja długim spacerom i aktywności na świeżym powietrzu. Wyciągamy z szafy ubiegłoroczne obuwie lub kupujemy całkiem nowe buty, które mają się doskonale sprawdzić w lecie. Niestety bardzo często wynikiem takich zmian jest pojawienie się silnego pieczenia i bólu na podeszwie stopy. Zaczynamy wtedy przypuszczać, że mamy do czynienia z odciskami. Czy jest to prawidłowa diagnoza?

Odparzenia na stopach

Większość naszych klientów bardzo często myli odciski z odparzeniami stopy. Dlaczego? Ponieważ objaw jest ten sam – to ból i pieczenie podczas chodzenia, które może pojawić się w zasadzie w każdym momencie. Zanim zdejmiemy buty ze stopy, odpoczniemy chwile i sprawdzimy, co nam dolega, to już wtedy możemy poprawnie zdiagnozować problem. Aby tego dokonać, musimy najpierw zrozumieć, jak powstaje odparzenie. O odciskach nie musimy teraz wspominać, ponieważ dowiedzieliście się o nich już wiele z naszych poprzednich wpisów.

Odparzenie stopy

Odparzenie możemy dość łatwo zauważyć. W trakcie chodzenia lub biegania odczuwamy nagle silny ból i pieczenie w podeszwie stopy. Pieczenie może być zlokalizowane miejscowo, punktowo lub objąć większą część stopy. To uczucie możemy porównać do przegrzania stopy i właśnie z tego powodu najczęściej powstaje.
Przegrzanie stopy spowodowane jest noszeniem zbyt grubego lub nieprzewiewnego obuwia w upalne dni. Bardzo często dochodzi do tego wtedy, gdy np. wyjeżdżamy na zagraniczne wakacje i nagle zmieniamy klimat na o wiele cieplejszy. Nasze stopy nie są przyzwyczajone do gorąca i nawet zmienienie obuwia na letnie nie zapobiega odparzeniom. Odparzenia stopy potrafią być bardziej dokuczliwe od odcisków, ponieważ obejmują większy obszar skóry.

Skuteczne sposoby na odparzone stopy

W przypadku odparzenia stopy podczas spaceru musimy wiedzieć, że zdjęcie obuwia spowoduje problem z ponownym włożeniem buta na stopę. Taką czynność powinniśmy wykonać dopiero w domu, a nie w trakcie wycieczki. Na odparzenie możemy zastosować 3 skuteczne metody, które przyniosą wyraźną poprawę.

Maść cynkowa

W każdej aptece kupimy maść cynkową, którą nakładamy grubą warstwą na odparzone miejsca. Możemy ją stosować nawet kilka razy dziennie. Zawarty w maści cynk ukoi ból i przyspieszy proces gojenia się skóry.

Kąpiel w naparze z kory dębu

Należy zaparzyć 2-3 torebek herbaty z kory dębu. Następnie wlewamy napar do miski z ciepłą wodą. Wkładamy do niej stopy i moczymy. W przypadku kory dębu lepsze rezultaty daje moczenie stóp w ciepłej niż w zimnej wodzie.

Kąpiel w naparze z szałwii i mięty

Należy zaparzyć 2-3 torebek szałwii lub mięty. Napar wlewamy do miski z wodą. W tym przypadku możemy przygotować chłodniejszą kąpiel, która na pewno będzie dla nas wyjątkowo komfortowa. Chłodna kąpiel w ciągu kilku sekund koi ból spowodowany odparzeniem skóry.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Copyright © 2015 Odciski.com.pl. Wszystkie prawa zastrzeżone.