Najpopularniejsze mity o zdrowym odżywianiu

[Głosów:0    Średnia:0/5]

Zdrowe odżywianie to temat-rzeka, wokół którego narosło bardzo wiele mitów. Ma zarówno swoich zagorzałych zwolenników, jak i zajadłych przeciwników. Szczególnie ta ostatnia grupa wierzy w niepotwierdzone prawdy i półprawdy. Przyjrzyjmy się więc tym najpopularniejszym mitom i spróbujmy je zweryfikować.

Przeczytaj też: http://www.and1.pl/5-mitow-na-temat-zdrowego-odzywiania/

MIT: Kiedyś ludzie byli zdrowsi, a nikt nie myślał o dobrze zbilansowanej diecie

Otyłość, cukrzyca, miażdżyca, choroby sercowo-naczyniowe to najczęstsze choroby spowodowane nieprawidłową dietą. Jeśli na talerzu gości zbyt dużo węglowodanów prostych i złych tłuszczów do tego dochodzi jeszcze nadwaga i otyłość. Może się wielu osobom faktycznie wydawać, że kiedyś ludzie jedli podobnie – biały chleb, produkty z białej mąki, makarony, ciasta, pełnotłuste mięsa również tworzyły ich jadłospis. Jednak należy pamiętać o tym, że zarówno produkty spożywcze, jak i owoce czy warzywa były zupełnie innej jakości kilkadziesiąt lat temu. Większość ludzi sięgała po to, co wyhodowała we własnym ogródku, a zwierzęta nie były karmione sztucznymi paszami i antybiotykami. Ponadto tryb życia wymuszał niejako dużo większą aktywność fizyczną niż dziś – poruszanie się pieszo, a nie samochodem, praca fizyczna zamiast siedzenia za biurkiem.

MIT: Dieta wegańska nie jest pełnowartościowa

To kolejny mit, powtarzany przez zaciekłych wrogów weganizmu, wart obalenia. Dieta wegańska może mieć niesamowity wpływ na poprawę ogólnego stanu organizmu pod warunkiem, że jest dobrze zaplanowana i stosowana z głową. Ważna jest również w przypadku stosowania tej diety odpowiednia suplementacja. Wiele witamin, mikro- i makroelementów, w które bogate jest na przykład mięso, można odnaleźć w roślinach, warzywach i owocach. Dietę wegańską warto więc konsultować z dietetykiem.

MIT: Nie można jeść po 18

Podobno jedzenie po 18 sprzyja odkładaniu i magazynowaniu tkanki tłuszczowej i powoduje problemy ze snem. A prawda jest taka, że przybieranie na wadze zależy od tego, ile kilokalorii spożywamy w ciągu całego dnia. Jeśli nasz bilans energetyczny będzie dodatni przez dłuższy czas, a podaż kalorii będzie znacznie przekraczała potrzeby naszego organizmu, przytyjemy niezależnie od tego, o której będziemy spożywać ostatni posiłek.

Zobacz też: http://super-fit.pl/wskazowki-dla-poczatkujacego-biegacza-od-czego-zaczac-bieganie/

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Copyright © 2015 Odciski.com.pl. Wszystkie prawa zastrzeżone.