Jakie są przyczyny i objawy anoreksji?

[Głosów:0    Średnia:0/5]

Anoreksja jest chorobą o podłożu psychicznym, którą charakteryzują zaburzenia łaknienia związane z jadłowstrętem i poważnymi zaburzeniami w postrzeganiu własnego ciała. Nieleczona, może prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych, a w skrajnych przypadkach nawet do śmierci. Jakie są więc objawy anoreksji? Jak ją rozpoznać, szczególnie u młodych ludzi?

Przeczytaj też: http://zadbajoswojezdrowie.pl/anoreksja-przyczyny-objawy-leczenie/

Anoreksja – definicja i przyczyny choroby

Tak, jak już wspomnieliśmy we wstępie, anoreksja jest chorobą ściśle związaną z funkcjonowaniem psychiki człowieka, który się z nią zmaga. Przejawia się przede wszystkim obsesyjnym odchudzaniem, drastycznym zmniejszaniem ilości i wielkości posiłków, nadmierną koncentracją nad liczeniem kalorii, stosowaniem restrykcyjnej diety i uprawianiem aktywności fizycznej ponad miarę własnych możliwości.

Chorujący ignoruje i tłumi w sobie uczucie głodu, doprowadzając się finalnie do skrajnego wyczerpania, poważnych zaburzeń hormonalnych, metabolicznych i stopniowym wyniszczaniem organizmu.

Wśród przyczyn anoreksji wymienia się m.in.:

  • czynniki genetyczne – zaburzenia związane z metabolizmem węglowodanów i tłuszczów;
  • zaburzenia psychiczne i skomplikowane relacje w rodzinie;
  • perfekcjonizm;
  • niska samoocena i zaniżone poczucie własnej wartości;
  • napięcie emocjonalne;
  • nieumiejętność radzenia sobie ze stresem;
  • presja środowiska i wizerunek lansowany w mediach czy social mediach.

Jak rozpoznać, że bliska mi osoba zmaga się z anoreksją?

Warto być wrażliwym na sygnały ostrzegawcze, które mogą być pierwszymi objawami anoreksji. Jeśli ktoś z naszego otoczenia traci znacznie na wadze, unika spożywania posiłków w towarzystwie, nadmiernie interesuje się dietami, szczególnie tymi mocno restrykcyjnymi, wykazuje niezadowolenie ze swojego ciała, a przy tym intensywnie ćwiczy można przypuszczać, że ma wczesne objawy tej choroby.

Natomiast w zaawansowanej anoreksji dochodzi do zaburzeń miesiączkowania u kobiet, zwolnienia rytmu serca, znacznego obniżenia ciśnienia krwi, zaniku mięśni i tkanki tłuszczowej, krwawienia dziąseł, odwodnienia, chronicznego zmęczenia, kłopotów ze snem.

Nieleczona anoreksja prowadzi do tragicznych skutków. Proces leczenia jest natomiast bardzo żmudny i długi. Przede wszystkim wymaga zaangażowania szeregu specjalistów. Pieczę nad osobą chorą sprawuje przede wszystkim psycholog. Poza tym konsultuje ją również internista, psychiatra, fizjoterapeuta, ginekolog, dietetyk.

Zobacz też: http://super-fit.pl/jak-leczyc-tradzik-domowymi-sposobami/

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Copyright © 2015 Odciski.com.pl. Wszystkie prawa zastrzeżone.